Rožnov pod Radhoštěm na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Rožnov pod Radhoštěm
Domů - Portál Rožnov pod RadhoštěmKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Rožnova pod Radhoštěm, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Mazák

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Mazák

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Mazák
Národní přírodní rezervace Mazák
Národní přírodní rezervace Mazák
Národní přírodní rezervace Mazák
Národní přírodní rezervace Mazák
Národní přírodní rezervace Mazák

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Mazák

Schránka:
Přidej do schránky.

Rezervace se nachází na západních svazích nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd – Lysé hory (1324 m n. m.). Území je chráněno od r. 1956, v roce 2000 byla rezervace zvětšena na současnou rozlohu 92,91 ha. Předmětem ochrany jsou přirozená lesní společenstva, která zde vytvářejí gradient od květnatých bučin v údolí Mazáku, přes smrkové bučiny v horní části úbočí, až po papratkovou smrčinu pod vrcholem Lysé hory.

Tato oblast se nachází ve středu nejmocnějšího vývoje vlastních godulských vrstev. Půdní povrch je rozbrázděn stržemi zdrojnic potoka Mazák ve tvaru V s vysokým spádem. Úžlabí jsou vyplněna skalními bloky a suťovými proudy, v zimě se zde tvoří ledopády. Velká část plochy svahu je překryta balvanitým pláštěm, místy jsou vyvinuta kamenná moře. Půdotvorné pochody daly na většině území vzniknout skeletovitým hnědým lesním půdám, ve výškách nad 900 m n. m. se vyvinuly mělké podzolové půdy. Nadmořská výška: 715 m – 1 315 m.

Pro malou narušenost ekosystémů a přírodních procesů a těžkou přístupnost je toto území vyhledáváno mnoha druhy vzácných a ohrožených živočichů. Pravidelně jej navštěvuje rys ostrovid (Lynx lynx). Přítomnost mnoha souší a doupných stromů vytváří vhodné podmínky pro život ptáků hnízdících v dutinách. Pozorován byl například datel černý (Dryocopus martius), strakapoud bělohřbetý (Dendrocopus leucotus), krutihlav obecný (Jynx torquilla) a vzácný puštík bělavý (Strix uralensis). V porostech hnízdí čáp černý (Ciconia nigra), jeřábek lesní (Bonasa bonasia)}. Vzácně bývá pozorován tetřev hlušec (Tetrao urogallus). Prameniště a pramenné stružky jsou vhodným prostředím pro rozmnožování mloka skvrnitého (Salamandra salamandra), skokana hnědého (Rana temporaria) a ropuchy obecné (Bufo bufo). Různověký les s množstvím trouchnivějícího dřeva je domovem velkého množství bezobratlých živočichů. Z brouků se jedná například o roháčka Ceruchus chrysomelinus nebo tesaříka Tragosoma depsarium, jehož životním prostředím jsou smrkové pralesy.

Nejvyšší polohy rezervace byly minulosti jen minimálně ovlivňovány těžbou. Samotný vrchol Lysé hory byl v minulosti odlesněný (odtud jeho jméno) a provozovala se zde tradiční pastva ovcí. Dnes je dominantou vrcholu přes 60 m vysoký vysílač radiokomunikací. Kromě toho je zde meteorologická stanice, stanice Horské služby a 3 chaty. Lysá hora je spolu s Radhoštěm nejnavštěvovanějším vrcholem Beskyd – vede sem 5 turistických značených stezek.

K návštěvě doporučujeme využít trasu naučné stezky Lysá hora, která začíná v obci Ostravice, po červené značce pokračuje na rozcestí Lukšinec (jeskyně „Ondrášovy díry“) a odtud po hranici NPR Mazák na vrchol. Zde se, při dobrém počasí, naskýtají jedinečné výhledy na celé Beskydy a pohoří na západním a středním Slovensku. Návrat z vrcholu stejnou cestou na Lukšinec a odsud po žluté značce okolo vodopádů Satiny a vyhlášené hospody U Veličků do Malenovic.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE MAZÁK
756 61  ROŽNOV POD RADHOŠTĚM 1

telefon:+420 571 654 293
fax:+420 571 654 407

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°27'29,88"; E18°8'33,36"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Mazák
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku hnědou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1004

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Rožnov pod Radhoštěm
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena