Rožnov pod Radhoštěm na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Rožnov pod Radhoštěm
Domů - Portál Rožnov pod RadhoštěmKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Rožnova pod Radhoštěm, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Salajka

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Salajka

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Salajka
Národní přírodní rezervace Salajka
Národní přírodní rezervace Salajka
Národní přírodní rezervace Salajka
Národní přírodní rezervace Salajka
Národní přírodní rezervace Salajka

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Salajka

Schránka:
Přidej do schránky.

Nachází se na severním svahu hraničního hřebene Moravskoslezských Beskyd, nedaleko horského sedla Bumbálka. Na ploše 21,95 ha je od roku 1956 chráněn jeden z nejzachovalejších karpatských jedlobukových lesů na našem území, ponechaný 70 let bez úmyslných těžebních zásahů. Salajka je typická svými mohutnými starými jedlemi.

Území se nachází v nejsevernějším pásmu magurského flyše, tvořeném především arkózovými pískovci soláňských vrstev. Ty jsou překryty mocnou vrstvou zvětralin a hlubokými hnědými lesními půdami. Svah je rozbrázděn až 10 m hlubokými stržemi. Nadmořská výška: 712 m – 820 m

Porosty květnatých bučin podsvazu Eu – Fagenion. Hlavní dřevinou je buk lesní (Fagus sylvatica), dosud hojná je jedle bělokorá (Abies alba), jen vtroušeně smrk ztepilý (Picea abies)a javor klen (Acer pseudoplatanus). Nejstarší porosty jsou ve věku 230 – 280 let. Převládajícími bylinnými druhy jsou kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), k. cibulkonosná (D. bulbifera), šalvěj lepkavá (Salvia glutinosa), pryšec mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides), pitulník horský (Galeobdolon montanum) a rozrazil horský (Veronica montana). Horské potoky provází např. mokrýš střídavolistý (Chrysosplenium alternifolium), devětsil bílý (Petasites albus), kapradina laločnatá (Polystichum aculeatum) a udatna lesní (Aruncus vulgaris). Vzácnými druhy s ojedinělým výskytem jsou rulík zlomocný (Atropa bella-donna), samorostlík klasnatý (Actaea spicata) a hvězdnatec čemeřicovitý (Hacquetia epipactis).

Salajka je jednou za našich nejvýznamnějších mykologických lokalit. Na padlých kmenech se nachází celá řada dnes již vzácných druhů dřevokazných hub, jako bondarcevka horská, korálovec jedlový a k. bukový, šupinovka ježatá. Z chráněných druhů zde roste bolinka černohnědá, mozkovka rosolovitá, ušíčko jedlové a hlíva jedlová – druh zde má typovou lokalitu. Podrobný mykologický průzkum ukázal, že zde roste více než 250 druhů makromycetů.

Ještě ve 20. a 30. letech 20. století se v Salajce jednotlivě těžily největší jedle a odvážely se do Nizozemí na stavbu lodí. Od r. 1937 jsou porosty ponechávány bez úmyslných těžebních zásahů. Do r. 1942 zde byl asi jeden z nejstarších a nejsilnějších stromů v Beskydech – jedle bělokorá (Abies alba), stará tehdy přes 500 let, o průměru 194 cm a výšce 37 m, nazývaná „Tlustá Tonka“. Dodnes lze nalézt nepatrný zbytek. Přesto zde lze ještě spatřit životaschopné jedle bělokoré (Abies alba) o výšce přes 50 m a průměru v prsní výšce 115 cm. Současný management se v NPR soustřeďuje právě na záchranu a posílení silně ohrožené původní populace jedle bělokoré (Abies alba).

Samotné území NPR není veřejnosti přístupné. Po jeho západní hranici však vede žlutě značená turistická stezka ze sedla Bumbálka. Trasu je možné absolvovat i na kole. Po nahlédnutí do rezervace vás trasa dovede na rozcestí u hájovny Salajka. Zde doporučujeme pokračovat doprava (po modré značce), údolím okolo sirovodíkových minerálních pramenů k loveckému zámečku na Bílé.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE SALAJKA
756 61  ROŽNOV POD RADHOŠTĚM 1

telefon:+420 571 654 293
fax:+420 571 657 407

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°28'13,44"; E18°14'48,84"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Salajka
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku tmavě modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1045

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Rožnov pod Radhoštěm
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena